..........
Poniżej kilka zdań Sol Aparicio, a jeszcze niżej Program spotkań 12-13 kwietia, na które to spotkania wszystkich w imieniu własnym i FPPL zapraszam.
www.fppl.pl
"Stawia się obecnie psychoanalizie pytania o jej rezultaty, krytykuje się długość jej trwania, panuje pogląd, że da się działać lepiej, szybciej, mniejszym kosztem. Stanowi to tylko dowód na to, że nadal panuje nieporozumienie, a może i niezrozumienie w kwestii tego, czym jest psychoanaliza, oraz czego mamy prawo od niej oczekiwać. Jacques Lacan stwierdził, „analiza jest tym, czego oczekuje się od psychoanalityka”. Niewątpliwie dworował sobie, ale zarazem dał jasno do zrozumienia, że w praktyce psychoanalitycznej kwestią nie jest 'uleczenie psychiki'."
PROGRAM spotkań z Sol Aparicio 12-13 kwietnia 2014r.
Forum Polskie Pola Lacanowskiego zaprasza do udziału w spotkaniach z Sol Aparicio, psychoanalityczką Międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Forów Pola Lacanowskiego, EPFCL. Spotkania odbędą się w dniach 12-13 kwietnia 2014 r., w Warszawie i stanowią kontynuację nauczania prowadzonego przez psychoanalityków EPFCL dla Forum Polskiego oraz serii wykładów skierowanych do polskiej publiczności. W programie spotkań z Sol Aparicio przewidujemy wykład i dwa publiczne seminaria. Wszystkie spotkania będą tłumaczone na język polski.
12.04.2014 - SOBOTA
I.
GODZINA: 14:00, pytania kartelu* dotyczące V Seminarium J. Lacana pt. „Formacje Nieświadomego”
MIEJSCE: Studio N16, ul. Noakowskiego 16, Warszawa
KOSZT UCZESTNICTWA: 50 zł/30 zł studenci
Sol Aparicio poprowadzi omówienie pytań jednego z karteli FPPL. W skład kartelu wchodzą: Anatol Magdziarz, Paweł Piotrowski, Marcin Piotrowski. Przedstawiane kwestie będą wynikać z lektury V Seminarium J. Lacana, pt. „Formacje Nieświadomego”.
* Kartel jest zaproponowanym przez Lacana sposobem samokształcenia przez pracę nad tekstami psychoanalitycznymi w małych grupach.
II.
GODZINA: 17:00, Wykład otwarty: „Wyzwanie psychoanalizy” „Défi de la psychanalyse”.
MIEJSCE: Instytut Francuski w Warszawie, ul. Widok 12.
KOSZT UCZESTNICTWA: Wstęp wolny!
13.04.2014 - NIEDZIELA
I.
GODZINA: 9:30, Seminarium pracy z tekstem J. Lacana, „Warianty typowego leczenia” (w oryginale: „Variantes de la cure-type” w: Écrits, Éditions du Seuil, Paris 1966)
MIEJSCE: Studio N16, ul. Noakowskiego 16, Warszawa.
KOSZT UCZESTNICTWA: 50 zł/30 zł studenci
W ramach programu edukacyjnego realizowanego w roku 2014 w FPPL, Sol Aparicio poprowadzi czytanie kolejnego fragmentu ww. tekstu Lacana i dyskusję nad jego interpretacją. „Warianty typowego leczenia” to tekst, w którym Lacan odnosi się do najważniejszych kwestii teorii analitycznej, takich jak m.in.: co mówienie analizanta chce powiedzieć; skąd się bierze opór przed mówieniem w terapii; dlaczego analityk ma ignorować to, co wie; po co milczy i jak osiąga ten stan w czasie formacji na psychoanalityka. Zamiast formalistycznych standardów tzw. settingu, Lacan pyta o cele i środki analizy i proponuje etykę „dobrego mówienia”, czyli dania możliwości analizantowi mówienia tak, żeby był jak najbliżej tego, czym jest jako podmiot. Ta kwestia wytycza granicę między psychoanalizą a psychoterapią.
„Warianty typowego leczenia” jest to więc tekst zarówno dla osób już praktykujących analizę – a więc i psychoanalityków i analizantów – jak i dla tych, którzy dopiero interesują się jej podjęciem.
Do pracy zostanie wykorzystany fragment tekstu od początku III części, w oryginale [wyd. Seuil z 1966 r.] od „Ce dont Pourtant le terme même de matériel…” (strona 333 wersji francuskiej), do „…que doit être le moi de l’analyste.” (początek strony 339). Tłumaczenie na język polski autorstwa Agaty Sitko i Sary Rodowicz-Ślusarczyk z FPPL będzie dostępne w trakcie zajęć.
II.
GODZINA: 13:30 Seminarium kliniczne wyłącznie dla członków FPPL.
Sol Aparicio poprowadzi dyskusję nad przypadkiem klinicznym prezentowanym przez Annę Wojakowską-Skiba.
Sol Aparicio – psychoanalityczka praktykująca w Paryżu. Konsultantka Centrum Medyczno-Psychologicznego szpitala psychiatrycznego Villejuif pod Paryżem. Wykładowczyni Kolegium Klinicznego Psychoanalizy w Paryżu od czasu jego założenia w roku 1999.
Doktor psychoanalizy, ukończyła studia filozoficzne oraz podyplomowe specjalistyczne studia z psychopatologii klinicznej. Członkini-założycielka Szkoły Psychoanalizy Forum Pola Lacanowskiego, na czele której jako przewodnicząca stała w latach 2010-2012. Od 30 lat publikuje liczne artykuły w przeglądach psychoanalitycznych, początkowo w Ornicar?, L’Äne, La Causefreudienne. Później w La clinique Lacanienne, Revue des Colleges psychanalytiques du Champ lacanien oraz Champ Lacanien, revue de psychanalyse. Prowadzi konferencje poświęcone psychoanalizie we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Irlandii, Polsce, Izraelu, Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Kolumbii.
..........