..........
Alienujące lub nie jest arbitralnym wymysłem i jak często się mówi - mrzonką. Ono tkwi w języku samym. Owo lub istnieje. Tkwi ono w języku tak bardzo, że uprawiając lingwistykę, koniecznym jest je wyróżniać.
1. Pieniądze albo życie! Gdybym wybrał pieniądze stracę i jedno i drugie. Gdybym wybrał życie, byłoby to życie bez pieniędzy, zatem życie okrojone.
2. U Hegla odnalazłem uzasadnienie dla nazwy alienującej vel. Czego to u niego dotyczy pytam? Nie rozwodząc się zbytnio, dotyczy powstawania pierwszej alienacji, tej, poprzez którą człowiek wkracza na drogę zniewolenia. Wolność albo życie! Jeśli wybór wolności, ciach! traci się i jedno i drugie - jeśli wybór życia, to życie wybrane będzie okrojone o wolność.
3. Jest w tym coś szczególnego. Nazwijmy to czynnikiem letalnym. Czynnik ów, jest tym co obecne w podziałach, jak pokazuje nam gra tych znaczących, których funkcjonowanie widzimy w środku samego życia - nazywa się to chromosomami i bywa, że jest między nimi jeden, który posiada funkcję letalną. Oddziaływanie tegoż odnajdujemy w nieco szczególnej wypowiedzi, wprowadzając, w jedno z tych pól, samą śmierć.
Dla przykładu, wolność albo śmierć! Ponieważ tutaj śmierć do gry wkracza, efekt jest o innej strukturze. Efekt odmienny, w obu przypadkach wyboru będę miał i jedno i drugie. Wolność mimo wszystko jest.
Wybieracie wolność, cóż! - wolność do umierania to też wolność. Jak widzimy rzecz ciekawa, w sytuacji gdy mamy wolność albo śmierć!, jedynym dowodem wolności, jaką można doprowadzić do realizacji, jest właśnie wybór śmierci, wtedy widoczny jest aspekt wolności wyboru.
Ten podział ma w zamierzeniu uwidocznić wam to co istotne, w tym polu, dla alienującego vel.
..........
J.Lacan
..........