..........
J.Adam, uczeń J.Lacana w dniach 27 i 28 października na zaproszenie Forum Polskiego Pola Lacanowskiego wygłosi wykład i poprowadzi seminaria.
..........
Niemal wiek po ukazaniu się tekstu Freuda „Kultura jako źródło cierpień” można postawić pytanie co składa się na charakter współczesnych chorób – zarówno choroby politycznej, jak i religijnej, czy estetycznej? Jako że zawsze chodzi o chorobę pragnienia, należy wraz z Lacanem zbadać jaką etykę proponuje psychoanaliza wobec jouissance czasów współczesnych.
Spotkania z Jacquesem Adamem
Forum Polskie Pola Lacanowskiego zaprasza do udziału w spotkaniach z Jacquesem Adamem, psychoanalitykiem międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Pola Lacanowskiego. Spotkania odbędą się w dniach 27-28 października br. w Warszawie.
Jacques Adam praktykuje w Paryżu, przeszedł formację psychanalityczną u J. Lacana. Jest członkiem-założycielem ww. Szkoły Psychoanalizy (l’Ecole de Psychanalyse des Forums du Champ lacanien, EPFCL), naucza teorii i praktyki w Kolegiach Klinicznych Psychoanalizy w Paryżu i w Rzymie.
W programie spotkań z Jacquesem Adamem przewidujemy wykład i trzy seminaria.
Seminarium nt. Pragnienia w ujęciu J. Lacana
Sobota 27.10. godz. 10.00 – 12.30
FISE, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5, II p.
Koszt uczestnictwa 40 zł
Jacques Adam odniesie się do kwestii pragnienia, jednego z najważniejszych pojęć w psychoanalizie J. Lacana, m.in. na podstawie pytań przygotowanych przez członków FPPL w oparciu o różne teksty J. Lacana, esej „Funkcja i pole mówienia i mowy w psychoanalizie” z 1953 r., gdzie Lacan mówi: „ (...) pragnienie człowieka znajduje swój sens w pragnieniu innego, nie tyle dlatego, że inny posiada klucz <
do obiektu pragnienia, co dlatego, że pierwszym obiektem pragnienia jest być przez innego uznanym.”
Seminarium kliniczne
Sobota 27.10. godz. 12.30 – 14.00
FISE, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5, II p.
Koszt uczestnictwa 40 zł,
Warunkiem uczestnictwa jest doświadczenie psychoanalizy. Prosimy o kontakt z Pawłem Piotrowskim pawel.piotrowski@interia.eu
Jacques Adam poprowadzi omawianie pracy klinicznej członka FPPL w oparciu o teorię i praktykę psychoanalizy J. Lacana.
Wykład otwarty pt. „Psychoanaliza a choroby współczesności”
(w oryg. “La psychanalyse et les malaises du temps contemporain”)
Sobota 27.10. godz. 17.00 – 19.00
Instytut Francuski, ul. Widok 12. Wstęp wolny.
Jacques Adam zapowiadając treści, jakie poruszy w czasie wykładu, zauważył, że niemal wiek po ukazaniu się tekstu Freuda „Kultura jako źródło cierpień”
można postawić pytanie co składa się na charakter współczesnych chorób – zarówno choroby politycznej, jak i religijnej, czy estetycznej? Jako że zawsze chodzi o chorobę pragnienia, należy wraz z Lacanem zbadać jaką etykę proponuje psychoanaliza wobec jouissance czasów współczesnych. Wykład będzie także dobrą okazją do postawienia Jacquesowi Adamowi pytań o znaczenie trudnych i wieloznacznych lacanowskich terminów, takich jak m. in. pragnienie, czy jouissance. Zachęcamy do zapoznania się przed wykładem z esejem Freuda „Kultura jako źródło cierpień” z 1930 roku (w zbiorze S. Freud: „Pisma społeczne”, Wydawnictwo KR, 1998, str. 163-227). Już samo użycie słowa „cierpienie” w polskim tłumaczeniu tytułu eseju jest przyczynkiem do dyskusji. W języku niemieckim tytuł ten brzmi: „Das Unbehagen in der Kultur”, gdzie „Unbehagen” znaczy niemiłe odczucie, czy też - jakbyśmy powiedzieli dzisiaj - „dyskomfort”. Odpowiada temu słowo „malaise” użyte we francuskim tłumaczeniu. Z kolei niemieckie słowo „Kultur” oznacza zarówno kulturę, jak i oświatę, a treść eseju przywodzi na myśl kulturę bardziej jako cywilizację niż sztukę. Wobec tych dylematów, w naszym przekładzie zaproponowaliśmy odwołanie się do „współczesności” oraz „choroby”.
Seminarium pracy z tekstem J. Lacana
Niedziela 28.10.2012 godzina 10:30 – 13.30
FISE, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5, II p.
Koszt uczestnictwa 40 zł
Jacques Adam poprowadzi czytanie fragmentu tekstu J. Lacana;
będzie to 17 i 18 część rozdziału V: „Pragnienie należy brać literalnie”
z eseju pt. „Kierowanie leczeniem oraz zasady jego oddziaływania”. Wykład i wszystkie seminaria w tłumaczeniu konsekutywnym na język polski.
Więcej informacji oraz teksty do pobrania na stronie www.fppl.pl
..........